Jaunās tehnoloģijas ievieš savas korekcijas durvju izgatavošanā.
Drošība un izolācija
Pēc funkcionālās nozīmes durvis var iedalīt ieejas, iekštelpu, sanitāro telpu, balkonu, terases un noliktavas durvīs. Atkarībā no pielietojuma, durvju sistēmām tiek izvirzītas dažādas parasības.
Piemēram, ieejas durvīm ir paaugstinātas izturības un drošības prasības. Tāpat jānodrošina skaņas un siltumizolācija. Turklāt durvju apdarei jābūt izturīgai pret atmosfēras iedarbību. Dažas no šīm prasībām var apmierināt, izbūvējot dubultās durvis vai ierīkojot iekšējo tamburu. Šādas sistēmas palīdz saglabāt siltumu. Veiksmīgs savienojums ir izturīgas metāla ārdurvis un interjeram atbilstošas iekšējās durvis.
Durvīm var izmantot dažādus apdares materiālus: dažādu koku sugu skaidu plāksnes (piem., ozola, dižskābarža, riekstkoka), MDF vai polimēra pārklājumu.
Pateicoties jaunajām kokmateriāla apstrādes tehnoloģijām, durvis nedeformējas. Savukārt jaunie, aizsargājošie segumi ir izturīgāki un ilgāk saglabā durvju sākotnējo veidolu.
Elementi un rotājumi
Iekštelpu durvis iedala atveramajās, atbīdāmajās un saliekamajās (tā dēvētajās ermoņiku durvīs). Bīdāmās un atveramās durvis var būt veidotas no viena paneļa ar stikla vai spoguļu elementiem. Durvju ražošanā tiek izmantoti sudraboti vai bronzas spoguļi, caurspīdīgs vai tonēts stikls (triplekss), kā arī dažādu nokrāsu matētais, dekoratīvais stikls.
Durvju plātnē iemontētais spogulis atstaro gaismu, kristāla un sudrablietu spožumu, vizuāli paplašina telpu. Savukārt stikla ieliktņi piešķir zināmu gaisīgumu. It īpaši, kad stikla elementi papildināti ar smalkiem mežgīņveida metālkalumiem. Ar stiklotu arku noformētas savrupmājas durvis izskatās prestiži un gaumīgi. Durvju rotāšanai var izmantot arī krāsainas stikla vitrāžas. Šādas durvis pašas kļūst par centrālo interjera elementu, un apkārtējo telpu labāk iekārtot pēc iespējas askētiskāku. Var izvēlēties arī vienkāršāku variantu — dabīgās koksnes durvis ir neuzkrītošākas, bet labi harmonē ar parketu un mēbelēm. Šāds interjers ir daudz demokrātiskāks, bet ne mazāk mājīgs. Līdzās šādām ārdurvīm var izbūvēt nelielus lodziņus.
Masīvkoka iekštelpu durvis ar matēta stikla ieliktni iederēsies dažādu stilu interjeros. Ja durvju koksnes tonis sakrīt ar parketa un mēbeļu krāsu, tas vairāk iederēsies mūsdienīgos mājokļos un kotedžās. Gaišu toņu sienas izcels koksni no kā izgatavotas durvis, savukārt matēta stikla ieliktņi radīs plašākas telpas ilūziju.
Pateicoties jaunajām kokmateriāla apstrādes tehnoloģijām, durvis nedeformējas. Savukārt jaunie, aizsargājošie segumi ir izturīgāki un ilgāk saglabā durvju sākotnējo veidolu.
Zināšanai
Visām telpas durvīm jābūt vienotā stilā, lai neizjauktu kopējo tēlu. Durvīm jābūt ērti lietojamām, tās nedrīkst ķerties un iesprūst. Durvis var papildināt ar dažādiem dekoratīviem elementiem — stiklu, spoguļiem, vitrāžām.
Atbīdāmās divu vērtņu durvis ar baltu rāmi un matētu stiklu vienlaikus izskatīsies gan demokrātiski, gan svinīgi. Viss atkarīgs no tā, kādā interjerā tās izmanto. Ja šādas durvis ir bērnistabai, tā būs gaiša un patīkama. Turklāt uz šāda fona lieliski izskatīsies krāsainas mēbeles, spilgtas rotaļlietas un sienas zīmējumi. Savukārt viesistabā savienojumā ar baltu ādas dīvānu un zemām, tumšām koka mēbelēm šādas durvis izskatīsies stilīgi un eleganti.
Arkas un citi “aksesuāri”
Durvju funkciju telpā dažreiz pilda arkas un tamlīdzīgi elementi, tie ļauj vienai telpai brīvi saplūst ar otru, nenorobežojot, kā to dara durvis. Telpas sadalīšana ar arkas palīdzību iederēsies tipveida dzīvoklī ar garu, vienmuļu koridoru. Lai to vizuāli samazinātu un padarītu interesantāku, gaiteņa vidusdaļā var izveidot arku, savukārt pie sienām novietot spoguļus, kas atdarina arkas formu.
Arkai obligāti nav jābūt simetriskai, savukārt sienu, kurā tā izveidota var nokrāsot ar kontrastējošu krāsu. Ar arku var noformēt arī ieeju istabā. Ja mēbelēm un citiem interjera priekšmetiem ir arkveidīga forma, tas rada vienotu koptēlu.
Runājot par arkām, jāpiemin arī sienu nišas, kam gan ar durvīm nav nekāda sakara. Taču kopējā interjerā tām, tāpat kā durvīm ir liela loma. Šīs nišas var izmantot gan dekoratīvi, gan racionāli. Pirmajā variantā, nišas var izgaismot un novietot tajās gleznu, statueti, greznu vāzi vai kādu citu interjera priekšmetu. Otrajā variantā, niša var kalpot par vietu, kur nolikt televizoru, mūzikas centru, grāmatplauktu u.tml. Savukārt lielākā nišā var izveidot atpūtas stūrīti vai arī sienas skapi, ieliekot atbilstošas durvis. Faktiski jāteic, ka interjerā nav sīkumu, jo ikviena neapdomāta lieta bojā telpas koptēlu.
Durvis mājiniekiem un gaidītiem viesiem
Mūsmājās durvis labiem cilvēkiem vienmēr ir plaši atvērtas. Nereti es aizdomājos, ka mājas durvīm patiesībā ir īpaša aura. Kad cilvēkam, nākot mājās no darba, no durvju puses plūst patīkams vakariņu aromāts, viņš dziļi sirdī jūtas gaidīts un mīlēts. Ja aizejot durvis tiek dusmās aizcirstas, tas sāp un ievaino dvēseli… Ja durvis ir glītas un labi apkoptas, tas norāda uz saimnieku attieksmi pret lietām un dzīvi vispār.
Durvis liecina par cilvēka attieksmi pret dzīvi. Durvis, tāpat kā mēbeles, ir svarīga interjera sastāvdaļa, kas pie rūpīgas kopšanas kalpos ilgus gadus. Mūsmāju saimnieki par durvīm rūpējas regulāri. Durvju tīrīšanā jāievēro daži pamatprincipi. Pirmkārt, vajadzētu izmantot speciāli šim nolūkam izgatavotos tīrīšanas līdzekļus, ko var nopirkt gandrīz jebkurā saimniecības preču veikalā. Protams, pirms iegādes rūpīgi jāizlasa instrukcija, pretējā gadījumā var sabojāt durvju virsmu vai lakojumu. Mājas apstākļos durvju tīrīšanai var izmantot parasto ūdeni, kam pievieno pavisam nedaudz spirta. Durvis tīra ar šajā šķidrumā samērcētu lupatiņu un tūlīt noslauka. Durvis var notīrīt arī ar ziepjūdeni. Kategoriski aizliegts izmantot dažādas abrazīvās pastas vai pulverus. Tie var sabojāt durvju krāsojumu vai lakojumu.
Ja durvis pārklātas ar laku, tad nepieciešama rūpīgāka apkope. Savlaicīgi atklājot defektus un tos ātri likvidējot, durvis kalpos ilgāk. Lakas bojājuma vietas apstrādā ar speciālu, smalko smilšpapīru. Pēc tam uz sagatavotās virsmas uzklāj mazliet pulējamo vasku un virsmu apstrādā ar mīkstu drāniņu, kamēr tā atgūst iepriekšējo izskatu.
Ikdienas apkope saistās ar durvju regulāru tīrīšanu un apskati. Aptuveni reizi divos gados vajadzētu pārbaudīt durvju furnitūras stāvokli (slēdzenes, eņģes u.c.). Durvis vajadzētu izcelt no eņģēm, to vietas notīrīt un ieeļļot, bet pēc tam pieregulēt. Tāpat būtu jāveic arī slēdzenes apskate. Vajadzības gadījumā to vajadzētu ieeļļot. Slēdzene ir pārāk svarīgs elements, un tās aprūpē dažkārt būs nepieciešama speciālista palīdzība.
Ja durvis kalpojušas ilgi, tad varbūt vajadzētu nomainīt blīvējumus un rokturus. Vecas un aplupušas durvis jāatjauno, jo šāds elements nekādi neizdaiļo mājokli. Turklāt pēc atjaunošanas durvis noteikti kalpos ilgāk.