Title Image

NODERĪGI

Cilvēks miegā pavada vidēji trešo daļu savas dzīves.

— Kā iekārtot guļamistabu
T as ir pietiekams laiks, lai būtu vērts guļamistabu iekārtot ērtu un mājīgu. Tā ir arī intīma telpa, kas atrodas mājokļa tālākajā un klusākajā stūrī un parasti ir slēgta viesu skatieniem.

 

Interjers

 

Guļamistabas iekārtošanu lielā mērā nosaka telpas platības. Ja guļamistabai atvēlēta maza telpa, tajā novietojamas gulēšanai tikai pašas nepieciešamākās mēbeles. Savukārt, ja istaba ir pietiekami liela, to var apvienot gan ar garderobi, gan darbistabu. Attiecīgi arī istabas interjers būs atšķirīgs. Izvēloties guļamistabas atrašanās vietu mājoklī, ieteicams izvēlēties tālāko un klusāko telpu. No funkcionalitātes viedokļa veiksmīgs risinājums ir guļamistaba blakus vannasistabai.

Ja guļamistaba ir atsevišķa telpa mājoklī, ieteicams to veidot gaišos pasteļtoņos, jo šīs krāsas rada mājīguma un miera sajūtu un vizuāli palielina telpu. Guļamistabas interjera ieteicamākie toņi ir gaiši zils, viegli rozā, gaiši zaļš, vaniļas – šie toņi ir relaksējoši. Turklāt tie labi saderēsies ar dabīgā koka mēbelēm. Īpašu romantisma sajūtu guļamistabā rada baltā krāsa.

Interjera izveide atkarīga ne tikai no istabas izmēriem, bet arī no logu un durvju izvietojuma, griestu augstuma, kā arī no telpas orientācijas pret debespusēm. Ja guļamistabas logi vērsti uz dienvidiem, interjerā var izmantot aukstos krāsas toņus, jo istaba jau no saules gaismas būs gaiša un saulaina. Savukārt, ja istabas logi vērsti uz ziemeļiem, interjerā būs vairāk piemēroti siltie krāsu toņi. Ja guļamistabas logi atrodas saules pusē, logus var aprīkot ar žalūzijām, kas labāk pasargās no agriem rīta saules stariem.

 

Guļamistabas interjerā svarīgi izvēlēties atbilstošus apdares un mēbeļu materiālus

 

Ņemot vērā to, ka miegā cilvēka organisms ir visvairāk neaizsargāts, guļamistabas iekārtojumā ieteicams izvēlēties dabīgos materiālus – koku, korķi, dabīgos audumus. Guļamistabai var izmantot krāsošanai paredzētās tapetes vai arī velūra tapetes, kas padara interjeru siltu un mājīgumu. Ieteicams izmantot apdares materiālus, kuriem piemīt augsta skaņas izolācijas spēja. Ieteicamākais grīdas segums guļamistabā ir parkets vai korķis. Uz tiem var uzklāt dekoratīvu vilnas vai ādas paklāju.

Guļamistabas iekārtošanā svarīga nozīme ir tekstilijām – gultas veļai un pārsegiem, dekoratīviem spilventiņiem, aizkariem, paklājiem. Visiem šiem elementiem būtu jāizceļ izvēlētais interjera stils un jābūt saskanīgiem ar mēbelēm. Ja guļamistabā izvēlētas dārgas dabīga koka mēbeles, ieteicams izvēlēties zīda aizkarus un dekoratīvos spilvenus, karnīzes un gaismekļus bronzas krāsā.

 

Mēbeles

 

Tradicionālie guļamistabas mēbeļu komplekti sastāv no gultas, kumodes, drēbju skapja, naktsgaldiņiem pie gultas, spoguļgaldiņa, krēsliem vai pufiem. Izvēloties šādu komplektu, iegūsiet guļamistabu, kas būs ieturēta vienā stilā. Guļamistabu var veidot jebkādā stilā –minimālisma vai klasikas, kantrī vai high-tech – un tā tālāk, galvenais, lai mājokļa saimniekiem tas patiktu.

 

Guļamistabā svarīgākā mēbele ir gulta

 

Kvalitatīvai gultai jābūt izturīgam karkasam, kas izgatavots, piemēram, no masīvkoka vai metāla. Gultas karkasam pa virsu stiprināms izturīgs koka režģis, kuram tiek uzlikts matracis. Ieteicams izvēlēties matraci ar dabīgo pildījumu (jūras zālēm, kokosu). Ja ir problēmas ar mugurkaulu, ieteicams izvēlēties ortopēdisko matraci. Matrača pārsegumam parasti izmanto linu vai kokvilnu.

Guļamistabas plānošanu ieteicams sākt ar vietas atrašanu gultai. Gultu nepieciešams pareizi novietot attiecībā pret logiem, durvīm un debespusēm. Lielas un platas gultas ieteicams novietot tā, lai gultas galvgalis atdurtos pret sienu. Ja svarīgāk ir ievērot principu, ka guļošam ķermenim jābūt orientētam no austrumiem uz rietumiem, bet gultas galvgali pie sienas pielikt nav iespējams, gultu var novietot arī atstatus no sienas. Tādā gadījumā lielāku aizsardzības sajūtu var panākt ar baldahīna palīdzību.

Mūsdienu dzīvokļos nereti istabās ir izbūvētas nišas. Ērts risinājums ir novietot gultu šādā nišā – tādā veidā guļamzona būs nodalīta no istabas. Mūsdienu interjerā gultasvietu var ierīkot arī uz savdabīga podiuma, kas izbūvēts kādā istabas daļā un uz kā var novietot matraci. Guļamistabas obligāta sastāvdaļa ir drēbju skapis , tā fasādes daļā ieteicams spogulis – tādā veidā skapja durvis pildīs arī spoguļa funkciju, kā arī vizuāli palielinās telpu. Ja ir liels iebūvējamais skapis ar spoguļdurvīm, zūd nepieciešamība pēc spoguļgaldiņa un kumodes. Šāds risinājums ir īpaši ieteicams, ja guļamistaba ir neliela un daudzu mēbeļu izvietošana rada saspiestības sajūtu.

 

Guļamistabas zonēšana

 

Nereti telpu trūkuma dēļ guļamistabu nākas apvienot ar telpām, kas paredzētas citām funkcijām. Racionāla ir guļamistabas apvienošana ar garderobi – tas ir izdarāms pat nelielā istabā. Tādā gadījumā guļamistabas mēbeļu komplektā nāksies atteikties no kumodēm un spoguļgaldiņiem, to vietā paredzot lielu iebūvējamu skapi.

 

• Guļamistaba var kalpot ne tikai kā telpa miegam, bet arī atpūtai, ja sadala telpu atpūtas un guļamzonā. Guļamzonā atrodas gulta, bet atpūtas zonā var novietot ērtu atpūtas krēslu, mazu galdiņu, sienas lampu, mūzikas centru – tas ļaus pirms miega relaksēties palasot vai paklausoties mūziku.
• Telpas sadalīšanu zonās var panākt ar gaismekļu palīdzību – pie gultas pietiks ar mazu naktslampiņu, bet atpūtas zonā var novietot stāvlampu vai sienas lampu, kas dos vairāk gaismas.
• Nodalīt gultu no atpūtas zonas var ar baldahīna, dekoratīvu karekļu vai telpaugu palīdzību.
• Zonējumu labāk izcels grīdu un griestu līmeņošana, kā arī dažādu materiālu un krāsu toņu izmantošana.
• Guļamistabā var ierīkot pat nelielu sporta zāli, kur novietot trenažieri. Šim nolūkam pietiks ar nodalītu istabas zonu pusotra metra platumā. Saliekamu trenažieri var viegli paslēpt zem gultas vai skapī. Ja sporta inventārs ir viegli transformējams un paslēpjams, nav īpašas nepieciešamības izcelt šo istabas zonu.
• Nepieciešamības gadījumā guļamistabu var apvienot arī ar darba istabu. Ieteicamākie risinājumi šādā gadījumā būs darba zonas (mazs datorgaldiņš, krēsls, plaukts pie sienas) ierīkošana kādā nišā vai arī tās daļēja atdalīšana ar dekoratīvu starpsienu un grīdas virsmas pacelšana.