Title Image

NODERĪGI

Darījumu cilvēkam kabinets mājoklī ir absolūta nepieciešamība, jo daudzi no darba nešķiras pat mājās.

— Mājas kabinets jeb birojs
Ja mājoklī nav darba kabineta, būs grūti atrast vietu, kur nolikt un nepazaudēt darba papīrus, kā arī netraucēti izdarīt neatliekamos darbus.

 

Plānojums un iekārtošana

 

Darba kabinets ir vesela filozofija, kurā apvienota tieksme pēc komforta un nepieciešamība jebkurā laikā pievērsties savai profesionālajai darbībai. Darba kabineta esamība ir ne tikai ērtība, bet nereti arī prestiža lieta, tāpēc, ceļot savrupmāju, darba kabineta projektēšana jau ir ierasta lieta. Sarežģītāk ir ar darba kabineta iekārtošanu dzīvoklī, kas lielā mērā atkarīgs no dzīvokļa izmēriem un plānojuma. Ja platība nepieļauj atsevišķa darba kabineta izveidošanu, var izlīdzēties arī ar darba zonu viesistabā vai guļamistabā. Lielākajai daļai garīgā darba veicēju pietiek ar darba zonu 1 kv.m. platībā, kur novietot mazu datorgaldiņu un krēslu. Nekādā veidā nenoniecinot darba zonu lietderību dzīvoklī, to tomēr nevar uzskatīt par darba kabinetu.

 

Veicot mājokļa pārplānošanu vai arī projektējot jaunas mājas būvniecību, jāpārdomā, lai darba kabinets būtu optimāli izvietots.

 

Tiem, kam kabinets nepieciešams klientu uzņemšanai (ārstiem, juristiem utt.), ieteicams to izvietot tuvumā mājokļa ieejas durvīm. Tas ļaus pārējiem iemītniekiem justies no viesu apmeklējumiem netraucētiem, un arī klienti nejutīsies neērti, piemēram, redzot saimnieka virtuves saimniecību.

 

Ģimenes mājā darba kabinetam var pat paredzēt atsevišķu ieeju no ielas. Jebkurā gadījumā gan mājā, gan dzīvoklī darba kabinetu nav ieteicams ierīkot blakus bērnu istabai. Telpā obligāti nepieciešams logs – parasti darbs kabinetā prasa garīgu piepūli, tāpēc telpu nepieciešams vēdināt. Kondicionētājs nespēs uzturēt darbam nepieciešamo gaisa svaigumu un mikroklimatu, turklāt logs dos kabinetam dabīgo apgaismojumu.

 

Taču jāņem vērā, ka logs nedrīkst kļūt par darbam traucējošu faktoru. Diez vai darbs būs produktīvs, ja, sēžot pie galda, pavērsies skats uz ielu ar dzīvu satiksmi vai bērnu rotaļlaukumu. Ja tomēr pie darba galda sēžat ar skatu pret logu, ieteicams uzstādīt žalūzijas, lai āra aktivitātes nenovērstu no darba. Ieteicams, ka pa darbistabas logu paveras skats uz dārzu, jo koku, krūmu un ziedu ainavas labvēlīgi ietekmē garīgā darba veikšanu.

 

Ņemot vērā, ka kabinets parasti ir izteikti individuāla telpa, kas paredzēta vienam cilvēkam, tā var būtiski atšķirties no mājokļa kopējā interjera. Galvenais apstāklis, kas ņemams vērā, iekārtojot darba kabinetu, ir paša saimnieka ieradumi un vēlmes.

 

Darba galds

 

Kabineta galvenā mēbele ir darba galds. Klasiskais kabineta galds parasti darināts no masīvkoka, kas sastāv no divām atvilktņu rindām, kas pārklātas ar masīvu virsmu. Galda fasāde no apmeklētāju puses parasti tiek aizklāta ar paneli. Šādus galdus mūsdienās iecienījuši baņķieri un uzņēmēji.

 

Īpaša vērība, izvēloties galdu, jāpievērš tā virsmai. Tai jābūt nodilumizturīgai un ideāli taisnai. Lai to panāktu, uz galda virsmas var uzklāt arī triecienizturīgu stiklu. Tiesa, jāņem vērā, ka stikls ir ciets materiāls, tāpēc uz tā nebūs ērti rakstīt ar roku. Pielāgojoties mūsdienu prasībām, kabineta klasisko darba galdu iespējams pielāgot arī datortehnikas vajadzībām. Zem galda virsmas var paredzēt plauktiņu procesoram, kā arī izvelkamu dēli klaviatūrai. Darba galds var tikt savienots arī ar mazāku galdiņu, uz kura novietot faksa aparātu, printeri, skeneri utt.

 

Kabineta krēslu vajadzētu piemeklēt individuāli, atbilstoši no saimnieka ķermeņa īpatnībām un vēlmēm. Svarīgi, lai krēsls būtu ergonomisks (regulējams augstums, elkoņu balsti, ērts muguras balsta izliekums utt.), kā arī labi iekļautos kabineta interjerā. Izvēloties krēslu, der zināt, ka izturīgākās biroja krēslu konstrukcijas ir no alumīnija un metāla. Savukārt, ja vēlaties papildus ērtības, pie krēsla der iegādāties arī mazāku pufiņu, uz kura atbalstīt kājas.

 

Bibliotēka

 

Klasiska darba kabineta sastāvdaļa ir bibliotēka. Pasūtot skapjus bibliotēkai, jāparedz, ka grāmatu skaits ar laiku palielināsies, tāpēc tā izmēri jāaprēķina ar perspektīvu. Tāpat skapī var iestrādāt plauktus CD, DVD disku glabāšanai. Ja grāmatu plaukti vai skapis tiks izvietoti gar sienām, tad netālu no galda būtu nepieciešams mazāks skapis, kur glabāt aktuālus dokumentus, izziņu literatūru, vārdnīcas. Ja vēlas visu turēt pārskatāmi pa rokai, noder plaukti vai plauktu sistēmas, kur var savietot visu, sākot no biroja mapēm un grāmatvedības dokumentiem, beidzot ar liela izmēra arhitektūras, modes un dizaina grāmatām. Kabineta skapjus var izmantot arī suvenīru kolekcijas (piemēram, auto modelīšu, pīpju) izvietošanai.

 

Gaisma

 

Daudz strādājot ar datoru un tekstiem, nedrīkst aizmirst arī par redzi. Lai saudzētu savas acis, darba telpā nepieciešams pietiekams apgaismojums – tāds, kas ir vistuvākais skaidras, gaišas un siltas dienas gaismai, kas netraucēti ieplūst pa logiem. Izvietojot gaismas ķermeņus, būtiski, lai tie pietiekami spilgti apgaismotu darba virsmu un neveidotu ēnas. Arī galda lampai jābūt ērtai un funkcionālai, lai būtu viegli pārvietojama un izlokāma.

 

Atpūtas stūrītis

 

Darba kabinetā der ierīkot arī atpūtas stūrīti, lai telpa neatgādinātu biroju, kā arī, lai saspringtā darba ritmā varētu ieturēt relaksējošu pauzi. Atpūtas stūrītis parasti sastāv no ērta dīvāna, galdiņa, televizora. Šo stūrīti var izmantot ne tikai saimnieka atpūtai, bet arī, lai sarunas ar klientiem raisītos draudzīgākas.