Title Image

NODERĪGI

Pirms nokļūt mājoklī, jāiziet caur priekšnamu. Tā ir buferzona starp apkārtējo un privāto pasauli, mājokļa vizītkarte.

— Priekšnama interjers
Interesanti dizaina risinājumi priekšnamu var padarīt par stilīgu telpu, kas akcentē visa mājokļa kopējo noskaņu. Nereti gan priekštelpas labiekārtošana nav viegls uzdevums nepietiekamā lieluma vai neveiksmīgās formas dēļ.

 

Priekšnams pastāv jau kopš seniem laikiem gan ziemeļu, gan dienvidu zemju mājās.

 

Tas ir viena no svarīgākajām mājokļa sastāvdaļām, kas pasargā iemītniekus ne tikai no caurvēja, aukstuma un netīrumiem, bet arī no nevēlamiem ciemiņiem. Šāda telpa nepieciešama, lai būtu, kur novilkt virsdrēbes un apavus, un arī vieta, kur tos uzglabāt. Jāparedz vieta ne tikai mājokļa iemītnieku virsdrēbēm un ielas apaviem, bet arī viesu vajadzībām.

 

Priekšnams – kambarītis

 

Kambarīša tipa priekšnams ir gan padomju laiku, gan arī mūsdienu mājokļos. Šāda priekšnama galvenais trūkums ir šaurība – pārāk maza platība interjera ideju realizācijai. Ja priekšnamā ir vieta tikai vienam cilvēkam, der padomāt, kā šo telpu paplašināt. Ja tajā ir izbūvētas nišas, tās var demontēt un iebūvēt skapi ar plauktiem un pakaramiem. Dažreiz ir iespējams paplašināt priekšnamu uz citu telpu rēķina, piemēram, samazināt blakusistabas platību, pārnesot starpsienu. Šādā veidā priekšnams iegūs telpu tam nepieciešamo funkciju pildīšanai.

 

Ja tomēr priekšnamu šādā veidā nevar paplašināt, var apsvērt iespēju paplašināt durvju ailas vai izbūvēt arkas, kas vizuāli sapludinās priekšnamu ar blakustelpām. Pārdomāti izmantojot apgaismes ķermeņus, sienu apdares materiālus un gaišus krāsas toņus, kā arī novietojot kompaktas mēbeles ar spoguļfasādi, priekšnamu iespējams padarīt vizuāli plašāku.

 

Šaurs un garš priekšnams

 

Ja priekštelpa atgādina garu un šauru gaiteni, optimālākais risinājums būs tā sadalīšana divās funkcionālās zonās – priekšnamā un hallē. Telpas zonējumu viegli izcelt, izmantojot dažādu materiālu un krāsas grīdas segumus. Piemēram, priekšnamā vispiemērotākais grīdas segums ir akmens masas flīzes vai linolejs, bet hallē labāk izskatīsies parkets vai lamināts.

 

Oriģināls risinājums ir grīdas izbūve vairākos līmeņos – priekšnamā augstāk, bet hallē – zemāk. Grīdas līmeņus savieno ar pakāpienu izbūvi. Priekšnama zonā labi iederēsies iebūvēts skapis ar spoguļfasādi un gaismas ķermeņiem, kas iemontēti skapja augšdaļā. Ieejas zonai mājoklī jābūt labi izgaismotai, tādēļ ieteicams paredzēt sienas lampas. Savukārt liela spoguļa izmantošana ļaus vizuāli palielināt telpu gandrīz divas reizes. Šauras telpas vizuāli plašākas padara arī sienu krāsošana gaišos pasteļtoņos.

 

Savukārt halle kļūst par savienojošu telpu starp priekšnamu un dzīvojamo istabu. Ja halles izmēri ļauj, to var labiekārtot ar neliela izmēra mēbelēm un dizaina priekšmetiem, piemēram, skaistu grīdas vāzi, dekoratīvu galdiņu, mīkstu atpūtas krēslu, gleznu pie sienas. Tas padarīs šo telpu mājīgāku, tomēr jāatceras, ka hallei jābūt ieturētai vienotā interjera stilā ar pārējo dzīvokli.

 

Garš un plašs priekšnams

 

Mēdz būt arī tādi priekšnami, kas aizņem mājoklī pārāk daudz telpas. Tas ir ne tikai nefunkcionāli, bet arī padara pārējās mājokļa telpas atrautas citu no citas, kas, savukārt, apgrūtina vienota interjera stila izveidi. Arī šajā gadījumā risinājums ir telpas sadalīšana atsevišķās zonās, kas panākams ar apgaismojumu, kā arī dažādu materiālu un krāsu izmantošanu grīdu, sienu un griestu apdarē.

 

Plašu priekšnamu var izmantot, palielinot viesistabas telpu, demontējot daļu starpsienas. Telpas iekārtošanai noder gan ierastās priekšnama mēbeles, ko parasti izmanto – skapji, pakaramie, spoguļi -, gan arī slēgtas nišas apģērbu, apavu un saimniecības lietu glabāšanai.

 

Atvērta plānojuma priekšnams

 

Šāds priekšnams ir visai bieži sastopams mūsdienu mājokļos – ieejot pa ārdurvīm, paveras skats uz lielāko daļu dzīvojamās telpas. Atvērta tipa plānojums piešķir telpai plašuma un brīvības sajūtu, tomēr šādam plānojumam ir arī savi trūkumi. Ja mājoklī ienāk svešinieks, tam kā uz delnas paveras skats uz visu saimnieku iedzīvi.

 

Pilnīgu pārplānošanu šāda tipa priekšnamam ir sarežģīti veikt. Var mēģināt radīt divas zonas – ieejas un atpūtas zonu. Priekšnamā pilnīgi pietiks ar iebūvētu skapi ar spoguļfasādi, bet atpūtas zonā labi iederēsies neliels dīvāns ar televizoru un mūzikas centru, kā arī dekoratīvi interjera elementi – vāze, glezna, telpaugi. Apgaismojumu atpūtas zonā labāk padarīt mājīgu un intīmu. Šādā veidā pārbūvējot atvērta plānojuma priekšnamu, iespējams iegūt divas funkcionāli atsevišķas telpas.

 

Ņemot vērā to, ka priekšnamā lielākoties neiekļūst dabīgais apgaismojums, tam nepieciešams pārdomāts un pietiekošs mākslīgais apgaismojums.

 

Lai to panāktu, priekšnama izgaismošanai ieteicams izmantot vairākus un dažāda veida apgaismes ķermeņus. Priekšnamu der izgaismot gan ar kopēju, gan lokālu apgaismojumu – apgaismes ķermeņus var izvietot ne tikai uz griestiem, bet arī uz sienas un pat iemontēt grīdā.

 

Tradicionāli kopējo apgaismojumu nodrošina griestu apgaismes ķermeņi – priekšnamā tā var būt neliela lustra, stilīgs griestu plafons vai griestu pārsegumā iebūvētas halogēnās lampiņas. Ja telpa ir liela, var izmantot nokarenos apgaismes ķermeņus, savukārt mazās telpās labāk iederēsies plafoni ar kvēlspuldzēm vai iebūvētās halogēnās lampiņas, kas telpas griestus padarīs vizuāli augstākus.

 

Priekšnamā plaši tiek izmantoti arī sienu apgaismes ķermeņi – tie ne tikai ļauj optiski paplašināt telpu, bet arī izceļ atsevišķus telpas interjera elementus. Ja priekšnamā ir spogulis, jāparedz arī apgaismes ķermenis virs tā vai arī blakus tam katrā pusē pa vienam. Tāpat ieteicams arī izgaismot galdiņu vai atpūtas stūrīti, ja tāds priekšnamā ir. Vēlams, lai gaisma būtu izkliedēta, lai tā nežilbinātu acis un būtu pietuvināta dienas gaismas spektram.

 

Galvenais apsvērums, izvēloties mēbeles priekšnamam, ir tā izmēri

 

Ja priekšnams ir neliels, ieteicams izvēlēties mēbeļu komplektu, kas sastāv no atsevišķi stāvošiem elementiem – atvērta tipa pakaramā, drēbju skapja, apavu kastes, spoguļa. Maza priekšnama stūrī var novietot šauru kumodi, uz kura nolikt telefonu, vāzīti vai galda lampu, un kurā glabāt dažādus sīkumus. Virs kumodes var novietot spoguli vai gleznu. Lietussargu vai avīžu turētāji arī var kalpot par interesantiem priekšnama interjera elementiem.

 

Plašākos priekšnamos optimālāks variants ir iebūvējams skapis, kur glabāt gan apģērbu, gan apavus. Iebūvējamo skapju priekšrocība ir to bīdāmās atvilktņu sistēmas, kas ļaus ērtāk glabāt ikdienā mazāk nepieciešamus, kā arī mazāka izmēra priekšmetus. Priekšnamos iebūvējamos skapjus ieteicams pasūtīt ar spoguļfasādi – gan telpas vizuālā palielinājuma dēļ, gan arī tādēļ, ka spogulis priekšnamā ir funkcionāla nepieciešamība. Jāņem vērā, ka priekšnamā parasti ir nepietiekams apgaismojums, tādēļ skapī der iebūvēt vairākus apgaismes ķermeņus.

 

Tomēr, lai cik liels arī nebūtu priekšnams, to nav ieteicams pārblīvēt ar mēbelēm – tas noved ne tikai pie interjera stila zuduma, bet arī pie telpas apaugšanas ar nevajadzīgām lietām. Mājīgs, stilīgs priekšnams, pat ja tas nav liels, kļūs par visu mājokli raksturojošu vizītkarti.