Title Image

NODERĪGI

Koksnes aizsardzības un tonēšanas līdzekļi jāizvēlas atbilstoši tam, kādu vizuālo efektu ar to palīdzību plānots panākt.

— Koka virsmu apstrāde
Piemēroti ir dažādi apstrādes veidi: vaskošana, lakošana, krāsošana, beicēšana un termoapstrāde. Piemēram, eļļas gruntis uz alkīda bāzes ir paredzētas koka virsmu gruntēšanai pirms krāsošanas ar eļļas vai alkīda krāsu.

 

Eļļas grunts iesūcas koksnē un virsmu pārklāj ar nelielu plēves kārtu, kas aizsargā no ūdens piekļūšanas. Kopā ar pirms tam uzklātu antiseptiķi, tā kalpo par labu pamatu krāsas uzklāšanai. Ja mitruma klātbūtne ir pastāvīga, ieteicams koksni impregnēt un tikai pēc tam uzklāt tonējošu antiseptiķi vēlamā koksnes toņa iegūšanai. Impregnēšana pasargā koksni no trupēšanas.

 

Lakas klājumus ieteicams izmantot tikai uz iekštelpās atrodošām koka virsmām, jo uz ārā – tiešā laika apstākļu un saules staru iedarbībā atrodošām, virsmām to kalpošanas laiks ir īss – tas nepārsniedz 2 līdz 3 gadus. Lakotiem interjera elementiem kā grunts laka izmantojama arī ultravioletā starojuma aizsargfiltru saturoša laka un kā apdares laka – baltu pigmentu saturoša caurspīdīga laka uz ūdens bāzes. Virsma, kas apstrādāta ar ultravioletā starojuma aizsargfiltru saturošu laku, ir blīvāka un izturīgāka, kā arī spēj aizkavēt sveķu izdalīšanos uz dēļa virsmas, lai tā tonis nekļūtu dzeltenīgs. Tādā veidā apdares dēļu krāsas tonis gadu gaitā paliek nemainīgs.